2010 Green Room Awards - Winners Announced


Recipients for the 2010 Green Room Awards were presented last night at The Famous Spiegeltent at the Arts Centre, Melbourne. The Green Room Awards, in their 28th year, are the awards for excellence on the Melbourne professional stage. All productions having their première in Melbourne in the calendar year are eligible. 

The hit musical Mary Poppins scooped the Musical Theatre awards, collecting nine awards out of twelve in its category, including Direction and Choreography. Verity Hunt-Ballard, who plays Mary Poppins, was the recipient of the Green Room Award for Female Artist – Leading Role for her star turn in the production.

Another strong performer on the night was the feisty cabaret production Yana Alana and the Paranas in Concert, which won six of the eight Cabaret awards.

Collaboration was often the key to success in the theatre awards, with the productions Moth (jointly staged by the Malthouse Theatre Company and Arena Theatre Company) and Thyestes (a collaboration between the Malthouse and independent company The Hayloft Project) extremely successful in the Theatre – Companies category. Conversely, the Melbourne Theatre Company demonstrated that a clear vision from a single production house could also lead to success, with the MTC’s production of Richard III picking up the awards for Male Actor, Female Actor and Direction in the same category.

The independent and hybrid theatre sectors remained as strong as ever, showcasing the range of small companies and venues operating in Melbourne. Opera Australia dominated the Opera awards, and NSW-based companies Bangarra Dance Theatre and the Sydney Dance Company performed well in the Dance category, though Chunky Move also had a strong showing.

The Lifetime Achievement Award – made to a person who has enriched the performing arts in Melbourne through long service, and whose achievements have had a lasting impact on a younger generation of practitioners – was presented to Carillo Gantner AO.

“2010 was a year in which creativity continued to flourish on Melbourne’s stages, from exciting new works like playwright Declan Greene’s powerful and confronting Moth to the passionate new choreography of Stephanie Lake.” said the Green Room Awards Association’s President, Richard Watts. “Melburnians should be rightly proud of the depth of talent this city has to offer; talent which the Green Room Awards celebrate and recognize.”



Green Room Awards Association
 2010 Recipients – Full List of Winners

::Theatre – Alternative and Hybrid Performance::
Outstanding Production: Pin Drop – Tamara Saulwick
Composition & Sound Design: Jethro Woodward – Irony is not Enough (Fragment 31)
Production Design: Claire Britton, Matt Priest, Danny Egger – Conceptual Design – Hole in the Wall (Matt Priest & Claire Britton / NextWave)
Video Design: Fleur Elise Nobel – 2 Dimensional Life of Her
Mise-en-Scene: The Bougainville Photoplay Project – Paul Dwyer
Site-Specific Production:  Southern Crossings – One Step at a Time Like This

::Cabaret::
Best Production: Yana Alana and tha Paranas in Concert – Gasworks & Arts Victoria in association with Melbourne Workers Theatre and Yana Alana and tha Paranas
Artiste: Yana Alana – Yana Alana and tha Paranas in Concert
Ensemble: Yana Alana and the Paranas – Yana Alana and tha Paranas in Concert
Original Songs: Yana Alana and tha Paranas – Yana Alana and tha Paranas in Concert
Director: Anni Davey – Yana Alana and the Paranas in Concert
Musical Direction: Sarah Ward, Bec Matthews & Ania Reynolds – Yana Alana and tha Paranas in Concert
Innovative Use of Form: Emily Taylor – Hello You
Contribution to Cabaret: Kaye Sera

::Dance::
Music/Sound Composition and Performance: Ezio Bosso & George Gorga – We Unfold (Sydney Dance Company)
Design: Jacob Nash – Set – Artefact (Bangarra Dance Theatre)
Male Dancer: Tim Ohl – Mix Tape (Chunky Move)
Female Dancer: Emily Amisano – We Unfold (Sydney Dance Company)
Ensemble: Bangarra Dance Theatre – Of Earth and Sky
Concept & Realisation: Private Dances (Next Wave Festival & Natalie Cursio)
Betty Pounder Award for Choreography: 
TIE: Frances Rings – Artefact (Bangarra Dance Theatre) 
AND: Stephanie Lake – Mix Tape (Chunky Move)

::Theatre – Independent::
Male Performer: Thomas Conroy (Henry) – Something Natural But Very Childish (Dirty Pretty Theatre / La Mama)
Female Performer: Justine Campbell (Jane Franklin) – The Fate of Franklin and his Gallant Crew (Four Larks Theatre)
Ensemble: Us (Grit Theatre / The Function Room)
Design: Sebastian Peters-Lazaro & Ellen Strasser – Set & Properties Design – Body of work (Four Larks Theatre)
Lighting Design: Bluebottle – Ben Cobham with Jenny Hector – Lighting Design & Realisation – Madeleine (Jenny Kemp & Black Sequin Productions / Arts House)
Sound / Composition: Mat Diafos Sweeney (Four Larks Theatre) – Music/Sound/Composition – Body of work
Direction: Gary Abrahams – Body of work
Production: Us (Grit Theatre / The Function Room)

::Music Theatre::
Direction: Richard Eyre & Matthew Bourne – Mary Poppins
Costume and/or Set Design: Bob Crowley – Set & Costumes – Mary Poppins
Lightning Design: Trudy Dalgleish – Hairspray
Sound: Peter Grubb – Mary Poppins
Choreography: Matthew Bourne & Stephen Mear – Mary Poppins
Musical Direction: Michael Tyack – Mary Poppins
Female Artist – Leading Role: Verity Hunt-Ballard – Mary Poppins
Male Artist – Leading Role: Geoffrey Rush – The Drowsy Chaperone
Male Artist – Featured Role: Philip Quast – Mary Poppins
Female Artist – Featured Role: Esther Hannaford – Hairspray
Featured Ensemble or Full Ensemble Performance: Mary Poppins
Best Production: Mary Poppins

::Opera::
Production: La Sonnambula – Opera Australia
Design: Adam Gardir (set) and Harriet Oxley (costume) – Angelique (Victorian Opera)
Female Lead: Emma Matthews (Amina) – La Sonnambula (Opera Australia)
Male Lead: Peter Coleman-Wright (Harry Joy) – Bliss (Opera Australia)
Female Support: Catherine Carby (Orovsky) – Fledermaus and (Hippolyta) – Midsummer Night’s Dream (Opera Australia)
Male Support: Conal Coad (Bottom/Pyramus) – A Midsummer Night’s Dream (Opera Australia)
Conductor: Paul Kildea – The Turn of the Screw (Victorian Opera) and A Midsummer Night’s Dream (Opera Australia)
Director: Julie Edwardson – La Sonnambula (Opera Australia)
Lighting: Nigel Levings – Bliss (Opera Australia)

::Theatre – Companies::
Lighting Design: Rachel Burke – Moth (Malthouse Theatre / Arena Theatre Company)
Set/Costume Design: Shaun Gurton (set) – Richard III (Melbourne Theatre Company)
Sound / Composition: Jethro Woodward (composer) – Moth (Malthouse Theatre / Arena Theatre Company)
Female Actor: Alison Whyte (Queen Elizabeth) – Richard III (Melbourne Theatre Company)
Male Actor: Ewen Leslie (Richard) – Richard III (Melbourne Theatre Company)
Direction: Simon Phillips – Richard III (Melbourne Theatre Company)
Production: Thyestes – Malthouse Theatre / Hayloft Project
Ensemble: Thyestes – Malthouse Theatre / Hayloft Project

::Association Awards::
Lifetime Achievement Award: Carrillo Gantner AO
Technical Achievement Award: David Miller, Production Manager, Malthouse Theatre
Award for Outstanding Contribution to Melbourne Theatre: Lisle Jones
Best New Original Writing for the Melbourne Stage: Declan Greene – Moth (Malthouse Theatre / Arena Theatre Company)
Best Adaptation for the Melbourne Stage: Simon Stone, Thomas Henning, Chris Ryan & Mark Winter – Thyestes after Seneca (Malthouse Theatre / The Hayloft Project)






Most read reviews

Othello | Pop-up Globe

Don’t miss this, it’s as satisfyingly dramatic and spectacular a production of Othello as you’re likely to see.

Voyage of Time | Melbourne Symphony Orchestra

If one were to summaries this production in a single word, that word might very well be “uncertainty”…

Memphis the Musical | StageArt

Continuing their exceptional season of productions, StageArt closes 2017 with perhaps their most ambitious project yet. Memphis, a jukebox musical with an upbeat score and a timely message to Australia.

Do Not Go Gentle | Drill Hall Theatre & Everyman Theatre Company

There are few topics more challenging than death, and the inevitable journey toward this state of non-being. The journey, one might say, is fraught with difficulty as we see our loved ones deteriorate, diminish, dement and lose their way; something we all fear; after all, what will happen to us come the evolution?

No End of Blame | Sport for Jove

Putting the ink into think, Howard Barker’s No End of Blame is as powerful and poignant, perhaps even more so, today, as it was when written, nearly forty years ago.

Most read news

Youngest ever winner of Australian Poetry Slam National Final

Solli Raphael from Coffs Harbour, NSW has been crowned the youngest ever winner of the Australian Poetry Slam National Final.

Best of Australian cabaret in the heart of Ballarat

Ballarat Cabaret Festival is back in the spotlight, taking centre stage in Ballarat from 5 – 8 October.

Sport for Jove announce 2018 Season

Now in it’s eighth successful year offering Sydney audiences an exciting, accessible and powerful voice, Sport for Jove Theatre announce their most exciting season to date.

Sydney Dance Company 2018 Season

 2018 marks Rafael Bonachela’s tenth year as Artistic Director of Sydney Dance Company and his first full-length work since the epic masterpiece 2 One Another and the critically acclaimed Project Rameau in 2012.

Sign up for our newsletter

* indicates required